Kto chytá v žite v slovenskej politike

Autor: Pravoľub Lamoš | 3.6.2006 o 8:44 | Karma článku: 4,00 | Prečítané:  1510x

V poslednom Site Daniela Krajcera sa okrem iných objavil aj Pavol Rusko. Inak v celku sympatický politik (asi tak ako všetci politici) ma donútil zamyslieť sa nad sekularizáciou štátu a nebezpečným katolíckym náboženstvom. Po chvíli som sa však pristihol v schizofrenickom rozhovore s hlavným hrdinom románu J. D. Salingera „Kto chytá v žite“ Holenom Caulfieldom.

New YorkNew York

Aj samotný Jerome David Salinger by musel neveriacky krútiť hlavou keby som mu porozprával ako som sa porozprával s Holdenom. Všetko odštartoval Pavol Rusko, keď na jednu z otázok Daniela Krajcera odpovedal, že jedným z hlavných cieľov strany ANO je sekularizácia štátu od náboženstva. Nič nové. Vlastne absolútne nič nové. Avšak prekvapil ma vyhlásením, že Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vstúpila aktívne do tohtoročných volieb toľko pretriasaným pastierskym listom. Nevzácne ma to prekvapilo hneď z niekoľkých dôvodov. Po prvé preto lebo v iných volebných rokoch som podobnú výhradu voči de facto KDH nepočul, aj keď KBS rozposiela pastierske listy pred každými voľbami. O účinnosti tohto pastierskeho listu na voličov by sme mohli polemizovať snáď až vtedy, keď by KDH získalo minimálne toľko percent, koľko je na Slovenku katolíkov.

Osobne si myslím, že predstavitelia ANO nikdy pastiersky list nečítali, ani jeden. Pastiersky list je v skutočnosti naozaj stavaný tak, aby istou časťou podporoval práve KDH, avšak túto správu dokáže jasne rozlúštiť len isté percento veriacich. Prečo? No práve preto lebo nie všetci katolíci sa intenzívne zaujímajú o politiku. Preto je pravdepodobné, že keď bola v pastierskom liste reč v o sociálnych istotách, početná skupina mohla dešifrovať ako „tú správnu stranu“ napr. SMER, ktorý medializuje svoj ľavičiarsky program viac ako ktorákoľvek iná strana. Je teda zjavné, že pána Ruska skôr mrzí nezaplatiteľná reklama v kostoloch, že nemá takú masovú reklamu jednu nedeľu v kostoloch

Populistickým (pardón za výraz) hnojom v ústach predstaviteľov ANO, o ktorom sa nehodno baviť je sekularizácia štátu. Nie že by myšlienka oddelenia štátu od cirkví bola neprijateľná v myslení Slovákov (možno práve naopak), ale nehodno sa o nej baviť predovšetkým z hľadiska jej neuskutočniteľnosti v súčasnosti. Vízia sekularizácie nie je diskutovateľná aj preto, alebo hlavne práve preto, lebo „liberáli“ dodnes nepredstavili plán ako by vyplnili diery po inštitúciách a aktivitách, ktoré dnes suplujú za štát práve cirkevné organizácie. Inou vecou, ktorú si možno nie všetci všimli je, že pán Rusko si tak trochu kadí do vlastného hniezda, keď spomína „predvolebnú pomoc“ KDH, a pritom mu vôbec neprekáža aktivita odborárov voči strane SMER.

Ani neviem ako som v tom prúde „myš(ía)lienok“ doplával až k románu „Kto chytá v žite“. Spomenul som si ako Holden Caulfield horí, že katolíci sa s vami nikdy nevedia baviť o viere bez toho, aby vám hneď dopredu vyzvonili práve to svoje vierovyznanie. Aj ja som si to už mnohokrát všimol a možno to bude aj pravda, ale mňa skôr zaujala paralela k slovenským liberálom. Tí vám tiež musia dopredu vyzvoniť, že sú proti KDH a až potom sa s nimi môžete začať rozprávať. Teda ak je ešte o čom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Silné individality, Smer ako mašinéria. Prečo sú prestupy v parlamente častejšie v opozícii

Bolo by správne, ak by strana kontrolovala výkon mandátov?

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko stojí jeden slovenský poslanec

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?