Pár tipov od delegáta ako si nepokaziť dovolenku VI. (poistenie)

Autor: Pravoľub Lamoš | 25.5.2006 o 17:16 | Karma článku: 4,97 | Prečítané:  2076x

    Kapitolou samou o sebe je poistenie majetku, batožiny, zodpovednosti za škodu, atď. V prípade, že sa človek, okrem iného, nechce stať aj obeťou poisťovne, určite by si mal preštudovať zmluvu. Lenže práve to sa mnohým nechce, a práve preto by som chcel spomenúť niektoré najčastejšie sa opakujúce nedorozumenia.

pozor na cestachpozor na cestach

  Slovenský trh ovládajú de facto dve spoločnosti („zelený U* a modrý A*“), ktorých produkty sa líšia nie len cenou. Aj keď sa poistenie ponúka v „akože“ jednom balíku spolu s kúpou dovolenky, cestovné kancelárie vystupujú len ako sprostredkovatelia poistenia, a preto je dobré overiť si aj iné ponuky trhu. Napríklad preto lebo študenti majú zľavu na ISIC len v niektorých poisťovniach.

  Prvé nepríjemnosti môžu vzniknúť priamo na letisku ak dorazí batožina poškodená alebo v horšom prípade ak nedorazí vôbec. V takomto prípade za škodu zodpovedá letecká spoločnosť, a preto musí poškodený uplatniť svoje právo priamo na mieste. Akonáhle dovolenkár opustí priestory letiska, jeho nárok na náhradu škody zaniká.

  Aj keď s nevôľou, ale predsa musím priznať, že naši dovolenkári ešte vždy pripomínajú v istých okolnostiach malé deti. Najčastejšie sa to prejavuje pri krádežiach, ktorých sú obeťami. V zásade platí, že ak dovolenkárovi niečo ukradnú, napr. z hotela, musí byť dokázateľne preukázané, že páchateľ musel pri krádeži násilne prekonať relevantnú zábranu, inak sa od poisťovne nedočká ani deravého groša. Navyše poškodený musí svoje odcudzené vlastníctvo po príchode domov dokázať potvrdením o nákupe, čo môže byť a v mnohých prípadoch aj je veľký problém. Preto sa naskytá otázka, prečo naši dovolenkári neradi používajú hotelové trezory, ktoré sú extra poistené práve hotelmi? Veď priemerná cena sa pohybuje okolo 2 Eur/deň resp. 10 Eur/týždeň.

  Inou kapitolou býva poistenie zodpovednosti za škodu. Pri uzatváraní tohto poistenia si musí klient extra presne preštudovať výnimky z poistenia. Jedným z najčastejších dôvodov pre uzatvorenie takejto poistky býva záruka náhrady škody pri autohavárii. Ale môže sa reálne stať, že práve autohavárie budú tvoriť výnimku, a tak v prípade poistnej udalosti bude musieť paradoxne klient, znášať zodpovednosť za škodu, aj keď sa domnieval, že je poisťovňou krytý.

  Ak dovolenkár mieni využiť služby auto resp. moto požičovní, jeho prvý záujem by mala upútať spoluúčasť na poistnej udalosti v prípade nehody. Spoluúčasť individuálna podľa požičovne, ale zväčša sa pohybuje od 50 do 300 Eur. Apropo, nezabudnite sa opýtať či sú poistené aj kolesá a spätné zrkadlá! Ak nie, všetku prípadnú škodu platí dovolenkár, napr. aj opravu defektu (to je teraz taká móda).

  Človek nikdy nevie čo všetko sa mu môže na dovolenke prihodiť, ale ak sa pousiluje, existuje reálna možnosť, že zníži percento nepríjemností na minimum. Veľa šťastia na cestách!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obľúbený hotel Bödöra a Smeru prišiel o eurofondy

Firmy z babindolskej skupiny odstúpili od zmluvy na opravu hotela Zlatý kľúčik z eurofondov. Dôvod nepovedali.

KOMENTÁRE

Špačince sú Slavkov II

Vlastnú verziu by vedeli prerozprávať tisícky seniorov, od ktorých skúpili pozemky.


Už ste čítali?